Loading...
Artykuły

Cyberataki – jak wykrywać, zapobiegać i łagodzić ich skutki?

Według danych WatchGuarda 60% małych firm, które stają się ofiarami cyberataku rezygnuje ze swojej działalności w ciągu 6 miesięcy od jego przeprowadzenia. Jak się przed nimi chronić?

Cyberprzestępcy koncentrują się na małych i średnich firmach, ponieważ postrzegają je jako łatwy cel w porównaniu z dużymi organizacji, dysponującymi dedykowanymi zespołami ds. bezpieczeństwa IT.

Eksperci z WatchGuard Threat Lab analizując dane z okresu od maja 2019 do maja 2020 r. oraz “Raport o bezpieczeństwie w Internecie”, przedstawiający aktualne, złośliwe oprogramowania oraz największe cyberataki w IV kwartale 2019 r. zaprezentowali następujące dane:

Określenie “zero-day” oznacza złośliwe oprogramowanie, którego nigdy wcześniej nie widziano. Tradycyjny produkt antywirusowy oparty na sygnaturach nie może bronić się przed tego typu atakami, ponieważ nie nie została stworzona jeszcze żadna łatka do oprogramowania, która zabezpieczałaby przed nimi. WatchGuard zapewnia zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami typu “zero-day”  i rozwijającym się złośliwym oprogramowaniem. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat:

Określenie “zero-day” oznacza złośliwe oprogramowanie, którego nigdy wcześniej nie widziano. Tradycyjny produkt antywirusowy oparty na sygnaturach nie może bronić się przed tego typu atakami, ponieważ nie nie została stworzona jeszcze żadna łatka do oprogramowania, która zabezpieczałaby przed nimi. WatchGuard zapewnia zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami typu “zero-day”  i rozwijającym się złośliwym oprogramowaniem. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat:

Lista kontrolna: 6 najważniejszych zasad cyberbezpieczeństwa

1. Edukacja & zapobieganie atakom typu ransomware

2. Edukacja & zapobieganie atakom phishingowym

70% tego typu ataków jest wymierzonych w małe i średnie przedsiębiorstwa, a w miarę jak cyfrowe podziemie zwiększa zakres cyberataków skutki finansowe żądanych okupów stają się jeszcze dotkliwsze – według szacunków do końca 2021 roku wysokość okupów wzrośnie do 20 mld USD na całym świecie. Phishing jest główną przyczyną naruszeń danych i stanowi 90% z nich. W każdym miesiącu tworzonych jest prawie 1,5 mln stron phishingowych, 95% ataków na sieci biznesowe jest wynikiem udanego spear phishingu, a przeciętny koszt takiego ataku dla średniej wielkości firmy wynosi 1,6 mln dolarów.
Dowiedz się: Jak działa oprogramowanie ransomware 

Działaj: Zapobiegaj atakom ransomware dzięki rozwiązaniu APT Blocker

Dowiedz się: Jak działa phishing 

Działaj: Stop atakom phishingowym za pomocą zabezpieczeń warstwy DNS

 

3. Edukacja & zapobieganie kradzieży haseł

4. Edukacja & zapobieganie nieodpowiednio zabezpieczonej sieci WiFi

Hasła są wykorzystywane w 81% cyberataków na całym świecie, jednocześnie 61% z nich jest wymierzonych w przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 1000 pracowników. Edukacja i szkolenia pracowników mogą pomóc, ale by odwrócić ten trend konieczne jest dodatkowe uwierzytelnianie, które nie ogranicza się jedynie do prostej nazwy użytkownika i hasła oraz stosowanie go przez wszystkie firmy – niezależnie od ich wielkości. WatchGuard opublikował swoje prognozy dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego w 2020 r. Według raportu, w nadchodzącym roku poważne obawy będą budzić podatności w sieci 5G/Wi-Fi, a także wzrost korzystania z urządzeń mobilnych oraz zwiększenie liczby pracowników zdalnych. Nie ma potrzeby wymieniania istniejących AP, wystarczy dodać WIPS (Wireless Intrusion Prevention System) i bezpieczeństwo firmowego Wi-Fi zdeklasuje konkurencję w zakresie zabezpieczeń certyfikowanych przez Miercom.
Dowiedz się: Jakie są ryzyka związane z kradzieżą haseł 

Działaj: Eliminuj słabe hasła za pomocą programu AuthPoint

Dowiedz się: Dlaczego Hakerzy kochają Wi-Fi, a nienawidzą WatchGuarda 

Działaj: Zbuduj niezawodne środowisko bezprzewodowe z WatchGuardem

 

5. Edukacja & ochrona sieci end-to-end

6. Edukacja & ochrona punktów końcowych

Trzeci rok z rzędu WatchGuard uzyskał rekomendację w teście NSS Labs, dotyczącym rozwiązań Next Generation Firewall. W najnowszym raporcie podsumowującym rok 2019, potwierdzono wysoką skuteczność oraz niski całkowity koszt rozwiązań producenta. Dodatkowo zapora sieciowa WatchGuarda znalazła się w gronie dwóch testowanych produktów, blokujących 100% ataków i została wyróżniony tytułem 2020 Gartner Peer Insight Customer’s Choice for Network Firewall. Według raportów cybernetycznych, w ubiegłym roku 68% organizacji padło ofiarą ataków na punkty końcowe. Przejście od tradycyjnych systemów AV, opartych na sygnaturach, do rozwoju oprogramowania malware i zagrożeń dla punktów końcowych idzie w parze z zaadaptowaniem i rosnącym zapotrzebowaniem na usługi typu Threat Detection and Response (TDR), które stanowią kolejną warstwę ochrony punktów końcowych. Integracja Watchguarda z Panda Adaptive Defense 360 uzupełniła pełny pakiet ochrony punktów końcowych, który jest w całości oparty na chmurze.
Dowiedz się: Jedna platforma, całkowite bezpieczeństwo 

Działaj: Smart Security, Simply Done

Dowiedz się: Jak zapewnić pełną ochronę punktów końcowych 

Działaj: Uproszczona ochrona punktów końcowych z WatchGuard Passport

 

Inne artykuły: