Loading...
Artykuły

Jak minimalizować koszty przestoju firmowej sieci?

Extreme Fabric Connect

Przerwy w dostępie do sieci są powszechnym problemem przedsiębiorstw. Nie można ich jednak bagatelizować. Przedłużające się awarie bywają kosztowne i wpędzają w kryzysy nawet wielkie korporacje.

Analitycy amerykańskiej agencji badawczej Gartner wskazują, że w zależności od rozmiarów infrastruktury sieciowej i sposobu jej funkcjonowania, straty spowodowane przez brak możliwości korzystania z udostępnionych przez nią usług wynoszą średnio od 140 tys. do nawet 540 tys. dolarów na godzinę. To ogromna kwota, która jest pochodną niezrealizowanych transakcji, opóźnień w dostawach, szkód wizerunkowych, kosztów przywrócenia sprawności infrastruktury oraz innych czynników. Mając na uwadze te zagrożenia, producenci rozwiązań IT opracowali narzędzia, które zapewniają firmowym sieciom stabilność, zdolność do samoczynnej naprawy oraz łatwość rozbudowy.

Przykładem takiego rozwiązania jest Extreme Fabric Connect amerykańskiej firmy Extreme Networks. Narzędzie to automatyzuje działanie sieci, a przy tym zwiększa bezpieczeństwo i pozytywnie wpływa na elastyczność infrastruktury. Wykorzystuje do tego między innymi nowoczesne standardy IEEE/IETF dla aplikacji i usług oraz technologię Shortest Path Bridging, zapobiegającą dodatkowym opóźnieniom powodowanym przez urządzenia sieciowe.

Extreme Fabric Connect jest użyteczny zwłaszcza w kampusach korporacyjnych, które należą do najbardziej skomplikowanych środowisk IT, ponieważ wymagają jednoczesnej autoryzacji zewnętrznych urządzeń, budowy stabilnego rdzenia sieci i wdrażania nowych usług. Automatyzacja gwarantowana przez to narzędzie jest gigantycznym wsparciem dla administratorów, bo ogranicza konieczność ręcznej konfiguracji sprzętu. Wystarczy, że pracownicy działu IT zestawią urządzenia tylko raz, a Extreme Fabric Connect będzie efektywnie zarządzał sprzętem i pozwoli zaoszczędzić czas na realizację innych zadań.

Ze względu powyższe zalety Extreme Networks uczynił technologię wykorzystywaną w narzędziu Extreme Fabric Connect fundamentem do budowy takich rozwiązań jak Extreme Networks Automated Campus. Zapewniają one jeszcze bardziej zaawansowane funkcje ochronne: pełną widoczność aplikacji, możliwość ukrycia sieci przed nieuprawnionym dostępem oraz uniknięcia konsekwencji ludzkich błędów. Z kolei po zastosowaniu niewielkich, ekonomicznych urządzeń serii Extreme Networks XA140, możliwe staje się rozszerzenie technologii Fabric na zdalne lokalizacje firmy w ramach oprogramowania Fabric Connect VPN.

W kontekście biznesowym największym atutem technologii Extreme Fabric Connect jest tempo przywracania dostępu do sieci. Badanie instytutu Dynamic Markets wykazało, że przełączanie awaryjne zajmuje administratorom średnio 14 minut. Rozwiązanie Extreme Networks skraca ten proces do 320 milisekund. Obecnie to zdecydowanie najskuteczniejszy system do minimalizacji czasu i kosztów przestoju.

Paweł Jachimczyk, Product Manager Extreme Networks, Veracomp

Inne artykuły: