Kompleksowa ochrona poufnych danych to jeden z priorytetów w nowoczesnych placówkach medycznych. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa sieci, z której korzystają pracownicy oraz pacjenci placówki, krakowski Szpital na Klinach zdecydował się na wybór urządzeń z serii FortiGate.
Krakowski Szpital na Klinach wyznacza standardy prywatnej opieki medycznej. Zapewnia kompleksową opiekę na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii czy chirurgii. Placówka stawia na najnowocześniejsze technologie. Korzysta m.in. z systemu wsparcia chirurgicznego Da Vinci, który gwarantuje precyzję wykonywanych zabiegów, poprawia ich skuteczność oraz ogranicza inwazyjność.
– Nowoczesny szpital XXI wieku to połączenie dwóch czynników – ludzi i technologii. Szpital na Klinach, należący do Grupy Neo Hospital łączy najwybitniejszych specjalistów z nowoczesnym sprzętem, tworząc jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych. Na bezpieczeństwo pacjentów składa się także ochrona przetwarzanych danych medycznych, dlatego w tym przypadku postawiliśmy na nowoczesną i sprawdzoną technologię, czyli rozwiązania marki Fortinet – mówi Joanna Szyman – Prezes Zarządu Grupy Neo Hospital.
– Szukaliśmy rozwiązania gwarantującego najwyższy poziom bezpieczeństwa i stabilności sieci firmowej. Zależało nam na rozwiązaniu umożliwiającym wdrożenie odpowiedniej segmentacji sieci oraz jej rozwój w modelu rozproszonym. Jednocześnie chcieliśmy mieć pewność, że dane pacjentów będą skutecznie chronione przed wyciekiem lub kradzieżą. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zintegrowaną ochronę, którą zapewnia urządzenie klasy UTM firmy Fortinet. Jednym z nich jest FortiGate, który spełnia wszystkie nasze wymagania – tłumaczy Michał Ważydrąg, kierownik Działu Informatyki w Szpitalu na Klinach.
Najwyższy poziom bezpieczeństwa
Podczas projektowania infrastruktury informatycznej szpitala priorytetem było zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych medycznych, przechowywanych w formie elektronicznej. Kierownictwu placówki zależało również na wyborze rozwiązania, które umożliwi pacjentom dostęp do internetu, bez wzrostu ryzyka kradzieży poufnych danych oraz przeprowadzenia ataków z zewnątrz lub ze strony sieci lokalnej.
Seria produktów FortiGate zapewnia najwyższy poziom wydajności i bezpieczeństwa, a jednocześnie upraszcza strukturę sieci. Platforma wyposażona jest w zestaw funkcji ochronnych, do których należą m.in. ochrona przed atakami (IPS), kontrola aplikacji, ochrona antywirusowa, filtrowanie www, rozpoznawanie spamu czy blokada groźnych lub zainfekowanych stron.
– FortiGate to kompleksowe rozwiązanie, które gwarantuje ochronę i pełne bezpieczeństwo sieci. Urządzenie odpowiada na potrzebę kontroli ruchu na styku z internetem, w szczególności ruchu szyfrowanego, przez co pozwala w łatwy sposób zbudować politykę bezpieczeństwa o bardzo szerokiej skali. Producent oferuje sprzęt w różnych seriach, przeznaczony zarówno dla małych placówek medycznych, jak i szpitali – wyjaśnia Aleksandra Łabus, Junior Product Manager w firmie Veracomp, będącej największym dystrybutorem rozwiązań Fortinet w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zintegrowane systemy bezpieczeństwa FortiGate zapewniają placówkom medycznym ochronę wszystkich lokalizacji oraz krytycznych aplikacji, takich jak system obsługi pacjenta czy płatności. Rozwiązania te cechuje wielopoziomowość i skalowalność zakresu ochrony aplikacji mobilnych, urządzeń w lokalizacjach zdalnych oraz centrach danych.
Za dostarczenie rozwiązania była odpowiedzialna firma Geotechnology – integrator systemów IT, realizujący projekty zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym.
– Zapewniamy kompleksowe wsparcie informatyczne dla naszych Klientów, zarówno od strony handlowej, jak i technicznej. Mamy grupę wyspecjalizowanych inżynierów, którzy realizują usługi w zakresie projektów informatycznych, programistycznych oraz wdrożeniowych. Projekt dla Szpitala na Klinach mieliśmy przyjemność zrealizować wspólnie z naszym zaufanym partnerem biznesowym i dystrybutorem, firmą Veracomp – mówi Piotr Biestek, Managing Director firmy Geotechnology.