Loading...
Artykuły

UTM czyli ochrona sieci z szybkim raportowaniem i analityką

Stworzenie bezpiecznego środowiska pracy jest jednym z podstawowych elementów, o które powinien zadbać każdy pracodawca. Z jednej strony obligują go do tego przepisy unijne (RODO), z drugiej – w dobie powszechnego dostępu do Internetu i przenikania się pracy z życiem prywatnym – należy zatroszczyć się o to, by dane firmowe nie były zagrożone, a pracownicy czuli się bezpiecznie bez względu na miejsce, z którego aktualnie pracują.

Taki stan rzeczy można zapewnić bez czasochłonnych wdrożeń, kosztownych inwestycji i konieczności szkolenia personelu. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego jest tzw. UTM (Unified Threat Management), czyli rozwiązanie, które integruje w jednym urządzeniu wiele różnych systemów bezpieczeństwa. Pozwala to na łatwe i szybkie wdrożenie oraz zapewnia prostotę zarządzania, dostarczając przy tym szeroki pakiet usług takich jak: system zapobiegania włamaniom (IPS), kontrola aplikacji, blokowanie i filtrowanie stron, anty-spam czy antywirus.

Według najnowszego raportu „Magic Quadrant for Unified Threat Management” przygotowanego przez Gartnera, jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie przedstawicieli tego segmentu jest WatchGuard Firebox. Model ten wymienione wyżej moduły rozbudowuje również o najnowocześniejsze zabezpieczenia związane ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, dzięki czemu zapewnia ochronę przed nieznanymi i ewoluującymi zagrożeniami typu „zero-day”. Dodatkowo gwarantuje proste i intuicyjne raportowanie wszelkich zagrożeń, wraz z pełną widocznością tego, co dzieje się w sieci. W ten sposób rozwiązanie ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych mających wpływ na organizację, np. poprzez blokowanie użytkownikom dostępu do niepożądanych stron czy aplikacji.

Często wykorzystywanym sposobem jest również łączenie dwóch urządzeń UTM w klaster wysokiej dostępności. Takie rozwiązanie zapewnia redundancję sprzętu i eliminuje ryzyko związane z ewentualnymi awariami. To wszystko sprawia, że firma może zabezpieczyć się przed najczęstszymi rodzajami ataków w zasadzie z godziny na godzinę, bez ponoszenia dużych wydatków.

Michał Jurczak, Product Manager WatchGuard, Veracomp

Inne artykuły: