Loading...
Aktualności

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o 5-krotnym zwiększeniu liczby cyberataków 

Od rozpoczęcia pandemii COVID-19 WHO zaobserwowała drastyczny wzrost liczby ataków cybernetycznych wymierzonych w pracowników organizacji. Jest ich pięciokrotnie więcej niż rok temu w tym samym okresie. 

Pod koniec kwietnia do sieci wyciekło około 450 aktywnych adresów e-mail i haseł pracowników WHO oraz innych osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wycieki danych uwierzytelniających nie stanowiły zagrożenia dla systemów WHO, ponieważ dane były nieaktualne. Atak miał jednak wpływ na starszy system ekstranetowy, używany przez obecnych i emerytowanych pracowników oraz partnerów.

Oszuści podszywający się pod WHO wykorzystują również wiadomości mailowe, które kierują do ogółu społeczeństwa, prosząc w nich o darowizny na rzecz fikcyjnego funduszu założonego przez organizację do walki ze skutkami COVID-19. Taki fundusz faktycznie powstał ale pod nazwą COVID-19 Solidary Response Fund

Liczba cyberataków skierowanych przeciwko Organizacji jest obecnie ponad pięciokrotnie większa, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

„Zapewnienie bezpieczeństwa informacji oraz prywatności użytkowników wchodzących w interakcje z nami jest priorytetem dla WHO, szczególnie teraz, w trakcie pandemii COVID-19. Jesteśmy wdzięczni za ostrzeżenia, które otrzymujemy od państw członkowskich i sektora prywatnego. Dzięki temu wszystko wspólnie walczymy – mówi Bernardo Mariano, dyrektor ds. informacji Światowej Organizacji Zdrowia 

WHO współpracuje z sektorem prywatnym w celu stworzenia solidniejszych systemów wewnętrznych i wzmocnienia środków bezpieczeństwa, kształci również pracowników w zakresie zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

Jednocześnie WHO zaleca korzystanie z wiarygodnych źródeł w celu uzyskania rzetelnych informacji na temat COVID-19 i innych problemów zdrowotnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.who.int/covid-19.

Źródło: 

https://www.who.int/news-room/detail/23-04-2020-who-reports-fivefold-increase-in-cyber-attacks-urges-vigilance

Inne artykuły: