Loading...
Opisy wdrożeń

EXTREME NETWORKS – szybka i wydajna sieć dla Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego

W związku z dynamicznym rozwojem, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej zdecydował o rozbudowie systemu teleinformatycznego placówki. Sieć akademicka wymagała zastosowania urządzeń zdolnych obsłużyć duże natężenie ruchu przy minimalnych opóźnieniach. W realizacji tego celu pomogły urządzenia Extreme Networks. 

Podejmując decyzję brano pod uwagę rozwiązania umożliwiające przełączanie ruchu z prędkościami do 40 Gb/s. W ramach sieci opartej o topologię ring miało zostać uruchomionych kilkadziesiąt podsieci VLAN. Po przeprowadzonych testach wiodących rynkowych rozwiązań, zdecydowano o zastosowaniu urządzeń Extreme Networks, które zapewniają przełączanie z wymaganymi prędkościami.

 

Wdrożenie

Instalacja obejmowała 21 punktów dystrybucyjnych oraz konfigurację połączeń podstawowych i zapasowych działających w topologii ringu z prędkością 40 Gb/s oraz 10 Gb/s. Zastosowano zaawansowany przełącznik Extreme Black Diamond X8, 21 przełączników Black Diamond 8810, jeden Summit x670V-48x oraz 15 sztuk Summit x460-24p i 13 Summit x460-48t. Do zarządzania infrastrukturą zastosowano oprogramowanie Extreme Networks Ridgeline, które pozwala na pełny wgląd w strukturę sieci. System kontroli i monitoringu jest prosty w obsłudze, pozwalając na wykorzystanie pełni możliwości zaawansowanych przełączników.

Dostarczone urządzenia umożliwiają obsługę 60 portów 40 Gb/s, 130 portów 10 Gb/s, 5592 portów 10/100/1000 (w tym 1752 porty PoE – Power over Ethernet). Wdrażający rozwiązanie Zakład Systemów Komputerowych gwarantuje także 8-letnie wsparcie i serwis dla oferowanych technologii zgodnie ze specyfikacją Wydziału.

W ramach wdrożenia skonfigurowano około 40 sieci VLAN oraz zastosowano ringi z technologią EAPS (Ethernet Automatic Prtotection Switching). Jest to stworzona przez Extreme Networks unikatowa technologia, której celem jest zwiększenie niezawodności i wydajności przełączników. EAPS jest alternatywą dla rozwiązań STP drugiej warstwy przełączania, które nie spełniają wymogów współczesnych, szybkich sieci. Dzięki EAPS możliwe jest osiągnięcie wydajności, która dotąd zarezerwowana była wyłącznie dla dedykowanych połączeń wideo.

Zastosowana technologia 

Według niezależnych testów przełącznik BlackDiamond X8, będący częścią grupy produktów Extreme Networks Open Fabric, jest nawet 10 razy szybszy od konkurencyjnych rozwiązań z podobnego przedziału cenowego. Charakteryzuje się też najmniejszymi opóźnieniami i najlepszym współczynnikiem efektywności energetycznej na port – kluczowymi czynnikami w centrach danych (fizycznych i w chmurze), systemach operatorskich i HPCC. BlackDiamond X8 uważany jest za najlepszy wybór w swojej klasie dla wysokowydajnych sieci. Przełącznik Black Diamond X8 oferuje największą ilość portów 10 GbE i 40 GbE, aby wspierać nawet 768 podłączeń 10 GbE w 1/3 42 RU szafy rakowej lub 2304 serwery w jednej szafie. Oferuje przepustowość pozwalającą na wysłanie całej zawartości Apple App Store w ciągu 2 sekund (500 000 aplikacji * 5.0 MB = 2,3 TB). Urządzenie zapewnia średnie opóźnienie na poziomie 2,3 mikrosekundy dla ruchu warstwy drugiej przy niskim zużyciu energii – 8,1 wata na port 10 GbE przy obciążeniu 1/3, oceniane na 5 watów przy pełnym obciążeniu. Rozwiązanie gwarantuje też 100 proc. bezstratną przepustowość na wszystkich portach.

– Chcieliśmy zaproponować użytkownikom wydajne rozwiązanie, które zapewni spełnienie ich potrzeb nie tylko na dzień dzisiejszy, ale także na kolejne lata. Z naszych doświadczeń wynikało, że najlepszym rozwiązaniem będą przełączniki Extreme Networks. Za ich zastosowaniem przemawiało kilka argumentów: wydajność, stabilny firmware, niezawodność oraz stosunek jakości do ceny. Istotne okazało się wdrożenie rozwiązań ringowych w technologii EAPS, która zapewnia wyższą niezawodność całej infrastruktury przyspieszając przełączanie w warstwie drugiej sieci. Jednocześnie EAPS umożliwia zarządzenia kierunkiem przepływu danych w poszczególnych VLAN’ach, co umożliwia pełne wykorzystanie posiadanych łączy, zarówno podstawowych jak i zapasowych. Dodatkowo sieć jest w pełni przygotowana do implementacji protokołów MPLS oraz rozwiązań typu SDN – mówi Piotr Piejko z Zakładu Systemów Komputerowych.

Firma Extreme Networks od lat znajduje się w czołówce producentów innowacyjnych rozwiązań sieciowych instalowanych na całym świecie. Obecną pozycję Extreme Networks zawdzięcza najlepszym w swojej klasie technologiom Ethernet, szeroko pojętemu bezpieczeństwu (np. systemy NAC i SIEM), a także zaawansowanemu zarządzaniu oraz monitorowaniu infrastruktury. Dzięki pełnej kontroli punktów końcowych możliwa jest optymalizacja usług dla pojedynczych użytkowników. W pełni modularny system operacyjny ExtremeXOS pozwala na inteligentne zarządzanie siecią o dowolnym poziomie złożoności, w tym dostępem do usług w chmurze.

– Rozwiązania Extreme Networks to platforma, która pozwala optymalizować i personalizować połączenia sieciowe, pomaga wprowadzać kompleksową oraz bezpieczną infrastrukturę i umożliwia zoptymalizowanie działania aplikacji. Dzięki wysokiej niezawodności gwarantują stabilność infrastruktury sieciowej i pozwalają dostawcom sieci na oferowanie konkurencyjnych, wielofunkcyjnych i spersonalizowanych usług – wyjaśnia Maciej Stawiarski z Veracomp SA. 

– Zależało nam na stworzeniu bardzo szybkiej sieci w topologii ring przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i bezstratnego przesyłu danych. Rozwiązania Extreme Networks nie tylko spełniły pokładane w nich oczekiwania, ale w niektórych aspektach znacznie je przewyższyły. Nasi pracownicy uzyskali cenne narzędzie, które będzie wykorzystywane w codziennej pracy naukowej i dydaktycznej – mówi prof. dr hab. Andrzej Warczak, Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dzięki zastosowaniu urządzeń Extreme Networks, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego korzysta z wysokowydajnych rozwiązań sieciowych, które gwarantują bezproblemową obsługę łączności obecnie, jak i w przyszłości. Innowacyjne rozwiązania i oprogramowanie Extreme Networks gwarantuje, że infrastruktura sieciowa Wydziału przygotowana jest na największe nawet wyzwania, jednocześnie może zostać w prosty sposób rozbudowana i dostosowana do nadchodzących zadań.

Inne artykuły: